Jaki odkurzacz kupić?

Odkurzacz workowy

To jeden z najpopularniejszych typów odkurzacza. Jak sama nazwa wskazuje odkurzacz posiada worek, do którego zbierane są nieczystości. Po jego zapełnieniu worek jest wymieniany na nowy. Istnieją oczywiście worki wielorazowego użytku, które można po prostu prać.

Jaka jest największa zaleta odkurzacza workowego? Ze względu na swoją popularność jest to oczywiście niska cena. Dodatkowo sposób opróżniania nieczystości jest wygodny, bo worek po wyciągnięciu jest po prostu wyrzucany. Przy częstym korzystaniu z odkurzacza worek wymieniać musimy przynajmniej raz w miesiącu.

Wymienne worki to oczywiście dodatkowe koszty. Worki papierowe kosztują od kilku złotych za opakowanie zawierające 4 sztuki. Worki tekstylne są odpowiednio droższe.

Wady i zalety odkurzaczy workowych
FOT. Wady i zalety odkurzaczy workowych.

Odkurzacz bezworkowy

Coraz popularniejszy typ odkurzacza. Zamiast tradycyjnego worka znajdziemy w nim plastikowy pojemnik, do którego zbierają się nieczystości. Plusem takiego rozwiązania jest możliwość umycia pojemnika pod bieżącą wodą.

Działanie takiego rozwiązania opiera się na odwirowaniu zanieczyszczeń z powietrza. Zanieczyszczenia te następnie trafiają na dno pojemnika.

Największa zaleta odkurzacza to brak konieczności posiadania i wymiany worków. Odpadają więc dodatkowe koszty. Największa wada takiego rozwiązania to początkowo wyższe koszty zakupu urządzenia.

Wady i zalety odkurzaczy bezworkowych
FOT. Wady i zalety odkurzaczy bezworkowych.

Odkurzacz automatyczny

To typ urządzeń, które ostatnio przeżywają prawdziwy skok popularności. Jak wyglądają i czym się charakteryzują te sprytne odkurzacze? Przeważnie są to małe, samojeżdżące urządzenia, które same potrafią odkurzyć cały dom. Sprawnie omijają przeszkody, a dzięki zapamiętanemu rozkładowi efektywnie czyszczą całą powierzchnię.

Gdy kończy im się poziom energii w bateriach potrafią same wrócić do stacji dokującej. Po naładowaniu ponownie wracają do zaplanowanych czynności.

Największa zaleta odkurzacza automatycznego to brak nadzoru. Odkurzacz może pracować podczas nieobecności domowników, bo jego godziny pracy są programowalne.

Największa wada takiego rozwiązania to niestety niemała cena.

Wady i zalety odkurzaczy automatycznych
FOT. Wady i zalety odkurzaczy automatycznych.

Odkurzacz piorący

Takie rozwiązanie to prawdziwy kombajn z ogromem funkcji. Większość odkurzaczy takiego typu pozwala na zbieranie rozlanej wody, zbieranie błota, pranie tapicerek, wykładzin i dywanów. Co więcej takie odkurzacze mogą pracować często w dwóch trybach – workowym i bezworkowym.

Największa zaleta takiego odkurzacza to jego wszechstronność. Za pomocą jednego urządzenia możemy wykonać wiele czynności. Dodatkowo odkurzacze takie posiadają często szeroką gamę końcówek pozwalających na sprzątanie poszczególnych rzeczy. Przykładem może być końcówka do odkurzania żaluzji.

Z drugiej strony taki odkurzacz ma całkiem spore gabaryty. Cena jego też jest zdecydowanie większa niż zwykłego odkurzacza.

Wady i zalety odkurzaczy piorących
FOT. Wady i zalety odkurzaczy piorących.

Producenci

Wśród producentów znajdziemy firmy specjalizujące się w odkurzaczach do zastosowań domowych takie jak Amica, Bosch czy Electrolux. Nie brakuje jednak bardzo specjalistycznych firm, które wytwarzają dedykowany sprzęt. Jako przykład można podać tutaj Black&Decker czy Karcher. Lista najpopularniejszych producentów poniżej.

Oczywiście lista producentów nie jest pełna. Niemniej znalazło się tutaj większość producentów posiadających w ofercie kilka odkurzaczy, które dostępne są w polskich sklepach internetowych.

13 thoughts to “Jaki odkurzacz kupić?”

 1. Mam od kilku lat odkurzacz popularnej marki. Jest standardowo na worek. Sprawuje się bardzo dobrze. Był w naprawie może ze dwa razy. Pierwszy raz to wyrwany kabel, drugi raz podobny problem. Koszty naprawy w miarę niskie. Odkurzacz generalnie ma dobrą moc ssania. Faktycznie z workami jest mały problem, bo zawsze trzeba o nich pamiętać. Na aukcjach czy w sklepach internetowych można je dostać za parę złotych w opakowaniu 5 sztuk, więc nie są to duże koszty.

  1. Jak masz odkurzacz tak długo to na pewno czas na wymianę filtra HEPA. To bardzo ważna sprawa, bo po paru latach na pewno traci swoje właściwości.

   Fakt, że odkurzacze workowe są raczej bezproblemowe i dobrze sprawują się przez lata. Pewnie stąd pochodzi Twoja dobra opinia o nich.

 2. Jaki będzie dobry odkurzacz do paneli? W mieszkaniu nie ma dywanów tylko twarde powierzchnie. Zastanawiam się jaki wybrać. Nie musi to być super mały odkurzacz, no ale nie chcę też jakiegoś potwora. Zależy mi, aby odkurzacz był z dużą mocą ssania. Nie chcę się męczyć

 3. Jak ktoś ma mega budżet to polecam wziąć odkurzacz automatyczny. Najlepiej ten z wyższej półki cenowej. Zapomnimy wtedy, że odkurzanie jest potrzebne. Wychodzimy z domu, a odkurzacz sam sprząta. Dodatkowo jeżeli robi to codziennie to zmniejsza się ilość kurzu w mieszkaniu. Mocno polecam takie rozwiązanie.

  1. Zgadzam się. Obecne automaty po pierwszych średnio udanych egzemplarzach sprawują się super. Ogromna wygoda użytkowania.

 4. Moje pytania:

  1. Jaki dobry odkurzacz polecacie? Jakie macie doświadczenia ze swoimi modelami? Ma służyć głównie do paneli oraz małego, włochatego dywanu.

  2. Jakie znaczenia ma moc odkurzacza? Jak powinna być moc ssania odkurzacza i jak ma się to do mocy silnika? Lepiej odkurzacz mały o dużej mocy czy duży?

  3. Polecacie wielofunkcyjny czy zwykły?

  4. Czy odkurzacz akumulatorowy to dobry pomysł?

  5. Czy istnieje coś takiego jak odkurzacz antyalergiczny?

  6. Jaka powinna być głośność odkurzacza, aby nie przeszkadzał innym domownikom?

  7. Na co zwrócić uwagę kupując odkurzacz? Jakie parametry czy cechy? Co możecie doradzić?

  8. Wodny czy workowy? Jakie macie zdanie w tym temacie?

  9. System czyszczenia wodnego – czym różni się u poszczególnych producentów? Jakie macie tutaj doświadczenia?

  10. Jakie są dostępne rodzaje filtracji? Czy coś innego oprócz filtrów HEPA ma dobre wyniki?

  1. 5. Czy istnieje coś takiego jak odkurzacz antyalergiczny?

   Warto sprawdzić filtry zastosowane w odkurzaczu. Polecam poszukać informacji o filtrach HEPA, bo w zależności od typu tego filtra są różne poziomy filtracji. Druga rzecz, którą polecam sprawdzić to wykorzystanie filtrów wodnych, bo one mają super skuteczność. Jak dodamy do tego filtr wylotowy HEPA to brzmi już bardzo dobrze.

   6. Jaka powinna być głośność odkurzacza, aby nie przeszkadzał innym domownikom?

   Jak kupujesz automatyczny to nie ma to znaczenia, bo nie ma Cię w domu jak odkurzacz działa 🙂

  2. 1. Jaki dobry odkurzacz polecacie? Jakie macie doświadczenia ze swoimi modelami? Ma służyć głównie do paneli oraz małego, włochatego dywanu.

   Polecam odkurzacze cyklonowe albo wodne. Nie polecam natomiast odkurzaczy workowych. Według mnie to obecnie najniższa półka urządzeń.

   Lepiej kupić coś dobrego i mieć na kilka lat. Poza tym odkurzacze wodne mają dobry system filtrowania odpadów i nic nie wydostaje się na zewnątrz.

   Przy zakupie polecam mocno czytać o mocy odkurzacza, ale mam tutaj na myśli moc ssania, a nie moc samego urządzenia. Druga sprawa to wygoda obsługi. Trzeba sprawdzić jak wyjmuje się pojemnik na odpady i czy szybko można je usunąć, jak szybko rozkłada się odkurzacz. Trzecia sprawa to filtry. Wiadomo, że dużo producentów używa teraz filtrów HEPA, ale trzeba sprawdzić jaki to rodzaj filtra, bo jest ich kilka. Najlepiej brać z dobrym filtrowaniem.

  3. 3. Polecacie wielofunkcyjny czy zwykły?

   Widziałem odkurzacze wielofunkcyjne w cenie około 600 zł. Czy ktoś ma doświadczenia w tym temacie. Wcześniej widziałem parę razy w akcji Karchery, ale takie kosztują ponad 1000 zł. Jakbym wybierał odkurzacz do 1500 zł to wiedziałbym co wybrać, ale niestety nie mam takiego budżetu. Pytanie jest takie czy odkurzacz w niższym budżecie z opcją prania i zbierania wody jest równie dobry. Przy wyborze odkurzacza wielofunkcyjnego warto pamiętać, że jest to spora kobyła. Odkurzacz po pierwsze jest całkiem duży, no i przez to zajmuje trochę miejsca. Warto go zobaczyć na żywo przed zakupem, aby się nie przestraszyć.

   4. Czy odkurzacz akumulatorowy to dobry pomysł?

   Pewnie zależy do czego. Polecam sprawdzić moc takiego odkurzacza przed zakupem. Jeżeli jest tylko gdzieś taka możliwość to przetestowanie. Przerabiałem mały odkurzacz ręczny i niestety był on za słaby. Ładował się z 10 godzin, a pracował tylko 15 minut. Po roku pracował jeszcze krócej. No, ale to był odkurzacz z niższej półki cenowej. Może są firmy i modele, które pracują dłużej.

   6. Jaka powinna być głośność odkurzacza, aby nie przeszkadzał innym domownikom?

   Pytanie czy szukasz cichego czy skutecznego. Patrzyłbym na moc i efekty działania, a nie na chwilową głośność. Ile minut takiego odkurzania dziennie trzeba znosić. Nie jest to przecież długo.

   8. Wodny czy workowy? Jakie macie zdanie w tym temacie?

   Nie wiem czy wodny, ale workowego dzisiaj bym nie kupił. Na pewno byłby to bezworkowy.

  4. 1. Jaki dobry odkurzacz polecacie? Jakie macie doświadczenia ze swoimi modelami? Ma służyć głównie do paneli oraz małego, włochatego dywanu.

   Polecam odkurzacz automatyczny, ale raczej z takiej wyższej półki cenowej. Powiedzmy za 2,5k. Zyskasz ogromną wygodę. Odkurzacz pracuje podczas nieobecności domowników. Jak wracasz jest posprzątane. Dużo użytkowników odkurzacza mówi również, że zmniejsza się ilość kurzu w mieszkaniu, bo odkurzanie jest częstsze. Samemu trzeba mieć niezłe samozaparcie, aby tak podziałać. Według mnie jedyna wada takiego odkurzacza to cena. No, bo jednostka to jedna, ale jak masz kilka pomieszczeń to dojdą akcesoria. Niemniej jak ktoś ma budżet to moim zdaniem nie ma co się nawet chwili zastanawiać.

 5. Czy odkurzacz bezprzewodowy (akumulatorowy) to dobry pomysł do małego mieszkania? Kawalerka 35 metrów. Starczy?

  Zależy mi, aby był przede wszystkim cichy i mały, a rozwiązanie na akumulator wydaje się idealne.

  Jakie macie opinie?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *