Jaki nawilżacz powietrza kupić?

Jaki nawilżacz powietrza kupić?

Nawilżacz na kaloryfer

To chyba najpopularniejszy rodzaj nawilżacza spotykanego w naszych domach. Jak wygląda budowa takiego nawilżacza? Przeważnie jest to ceramiczny pojemnik, który posiada specjalną końcówkę do zamocowania na kaloryferze. Ten emituje ciepło, które podgrzewa wodę w nawilżaczu. Podgrzana woda paruje i nawilża powietrze w danym pomieszczeniu.

Największa zaleta to przede wszystkim niewygórowana cena. Podstawowe modele można nabyć już za kilka złotych. Kolejna zaleta to brak dodatkowych kosztów takich jak prąd. Nawilżacz na kaloryfer nie zajmuje też sporo miejsca i można go sprytnie ukryć.

Niestety nawilżacze takie posiadają też wady. Przede wszystkim mają niewielką wydajność.

Podsumowując nawilżacze takie dobrze sprawdzą się dla osób, które mają duże powierzchnie mieszkania oraz szukają tanich rozwiązań.

Nawilżacz ultradźwiękowy

Taki typ nawilżacza to hit ostatnich lat. Jak działa nawilżacz ultradźwiękowy? Zacznijmy od tego czym są ultradźwięki. To nic innego jak fale dźwiękowe o bardzo wysokiej częstotliwości. Na szczęście nie są słyszalne przez człowieka. To właśnie ultradźwięki służą do tworzenia mgiełki z cząsteczek wody. Mgiełka taka jest widoczna dla oka. W zależności od modelu może ona być chłodna lub ciepła.

Większość nawilżaczy ultradźwiękowych ma możliwość regulacji mgiełki. Często takie urządzenia posiadają wbudowany higrometr, który pozwala na kontrolę stanu nawilżenia mieszkania.

Największe zalety to dobry poziom nawilżania pomieszczenia, często możliwość regulacji oraz kontrola nawilżenia przez miernik. Poza tym nawilżacze ultradźwiękowe to w większości urządzenia energooszczędne.

Niestety taki typ nawilżacza posiada też wady. Ultradźwięki używane do rozbijania cząsteczek wody mogą być słyszane przez zwierzęta domowe.

Parametry nawilżacza

Wybierając nawilżacz z zasilaniem elektrycznym warto zerknąć na parametry urządzenia.

 • moc urządzenia – informacja szczególnie cenna dla osób, które lubią oszczędzać pieniądze. Warto pamiętać, że nawilżacze ultradźwiękowe nie pobierają dużo prądu. Różnica może się pojawić przy wyborze urządzenia z ciepłą lub zimną mgiełką. Tutaj będą niewielkie różnice.
 • wydajność urządzenia – wpływa bezpośrednio na powierzchnię jaką jesteśmy w stanie obsłużyć. Bardzo często w opisach produktów zaczynają się pojawiać informacje do jakiej wielkości pomieszczenia jesteśmy w stanie obsłużyć danym nawilżaczem.

Dodatkowe funkcje

Przed zakupem warto sprawdzić wszystkie funkcje jakie oferuje dane urządzenie. Poniżej lista popularnych rozwiązań:

 • regulacja – wcześniej wspomniana funkcja i wstępnie omówiona. Dzięki regulacji można zmieniać poziom wilgotności w pomieszczeniu przy ciągłym działaniu nawilżacza.
 • higrometr – też wcześniej wspominany w artykule. Pozwala na zmierzenie poziomu wilgotności w pomieszczeniu.
 • funkcja programowania urządzenia – pozwala na ustawienie odpowiednich poziomów wilgotności i automatyczne włączanie się lub wyłączanie się urządzenia. Niestety często ta funkcja dostępna jest tylko w droższych urządzeniach.
 • kontrolki informacyjne – pozwalają na śledzenie pracy urządzenia. Przykładem może być sygnalizowanie braku wody w urządzeniu.
 • automatyczny wyłącznik – pozwala na wyłączenie zasilania w urządzenie w przypadku braku wody.
 • wyświetlacz – elektroniczna prezentacja parametrów.

Producenci i ceny

26 thoughts to “Jaki nawilżacz powietrza kupić?”

 1. Mam bardzo mieszane uczucia co do nawilżaczy zawieszanych na kaloryferach.

  Próbowałem używać, ale nie widzę za bardzo efektów. Podam przykład. Dolewam wody do nawilżacza do pełna. Powiedzmy, że wchodzi do niego dwie duże szklanki. Po dwóch dniach sprawdzam, a tam dalej jest 3/4 wody. Dodam, że kaloryfer jest całkiem ciepły.

  Sam mam natomiast wrażenie, że w mieszkaniu jest całkiem sucho. Lubię ciepło, więc kaloryfery chodzą prawie z całą mocą. Na moje oko taki nawilżacz powinien oddać całą wodę w ciągu dwóch dni. Może po prostu powierzchnia parowania jest za mała. Może są też inne przyczyny.

  Podsumowując. Mam dalej te nawilżacze, bo jak kupiłem to szkoda oczywiście mi je wyrzucać. Uzupełniam wodę, ale mam wrażenie, że one po prostu średnio sobie działają. Czy warto je kupić? Moim zdaniem jako uzupełnienie nie powinny przeszkadzać. Nie uważam natomiast, że są dobrą podstawą. Lepiej celować w urządzenie sterowane elektrycznie.

 2. Warto dodać jeszcze, że używanie nawilżacza jest bardzo istotne w przypadku posiadania małych dzieci w domu. Jeśli tylko nasza pociecha ma często katar to od razu warto kupić higrometr i sprawdzić wilgotność w pomieszczeniu.

 3. Jedno jest pewne. Sezon grzewczy się zbliża, więc trzeba używać nawilżacza, aby uniknąć problemów z górnymi drogami oddechowymi.

 4. Przy zakupie nawilżacza warto pamiętać o kilku rzeczach:

  – warto wybrać model, który ma opcję automatycznego wyłączenia – przydatne, gdy skończy się woda w zbiorniku, nie trzeba tego pilnować, a nie ma też problemu, aby nawilżacz zostawić działający na noc

  – higrometr to chyba absolutne minimum, skąd mamy wiedzieć jakie efekty daje działanie nawilżacza

  – warto zmierzyć powierzchnię pomieszczenia, w którym będzie działał nawilżacz, tylko w ten sposób podniesiemy sobie komfort; zbyt mały nawilżacz nie da przecież efektu

  – czasami można spotkać bardziej rozbudowane urządzenia, które dodatkowo oczyszczają powietrze, może takie kombo będzie lepszym rozwiązaniem jeśli posiadamy odpowiedni budżet; wszystko to kwestia ceny

  – jeśli zwierzaki w domu to niestety odpada ultradźwiękowy, a to najbardziej uniwersalna i wygodna technologia; w arcie zabrakło informacji o nawilżaczach parowych, może ktoś powinien to uzupełnić

  – zdarzają się nawilżacze z systemem aromaterapii, dla fanów takich dodatków jest to świetna wiadomość

  – jeśli ma być to nawilżacz do pokoju dla dziecka to warto poszukać modeli dostosowanych wyglądam i kolorami do pokoju malucha

 5. Według mnie lepiej zainwestować w sprzęt lepszej jakości, niż kupić coś z najniższej półki cenowej. Jest w czym wybierać, a ja polecam po prostu markowy.

  1. Problem jest taki, że dla osoby, która ma słabe rozeznanie w sprzęcie agd to nazwa firmy nie mówi wiele. Nie ma tam topowych producentów.

 6. Mam zawsze obawy, że w takim klasycznym nawilżaczu na kaloryfer rozwiją się jakieś zwierzaki. Otwarty zbiornik, trochę wody i do tego w ciepłym otoczeniu. Jak tam ma nic nie powstać? Niby woda paruje, no ale tak jest stale dolewana.

 7. Jeżeli ktoś myśli nad zakupem nawilżacza to nie ma co się zastanawiać. Później można porównać jakość powietrza przed i po.

 8. Jak przerabiałem wybór nawilżacza to do wyboru zostawiłem sobie parowy i ultradźwiękowy. Miałem wtedy wrażenie, że z tych drugich po prostu jest szersza oferta. Padł więc wybór na produkt w budżecie 150 zł. Po jednej zimie (teraz będzie drugi sezon) uważam zakup za całkiem udany. Sprawdziłem jak działa urządzenie. Potrzebuje około godziny, aby zdecydowanie podnieść poziom wilgotności. Jak się okazało był on tragiczny u mnie w mieszkaniu. Nie spodziewałem się, że kaloryfery mogą tak zdecydowanie osuszać powietrze. To wszystko mimo regularnego wietrzenia i otwartego nawet wywietrznika w oknach. Jeżeli ktoś zastanawia się czy kupić czy nie kupić to ja polecam sprawdzić poziom wilgotności. Dopiero wtedy jest pole do dyskusji.

 9. Używam ultradźwiękowego z niższej półki. Polecam. Powietrze od razu jest lepszej jakości. Widzę to między innymi po tym, że mniej chorujemy.

  1. Do tego mocno polecam dodać wysiłek fizyczny, choćby w minimalnej formie jakim są spacery. Najważniejsze, aby było regularnie i często. Na przykład 5 razy w tygodniu nawet po pół godziny. Wtedy małe problemy z chorowaniem. Jak ktoś ma większe ambicje to zalecam również bieganie. Wtedy jest w ogóle super.

 10. Powodów, dla których warto zakupić nawilżacz jest oczywiście wiele. Jeśli posiadamy małe dziecko w domu to mocno polecam. Na prawdę nie ma nad czym się zastanawiać.

  Sezon grzewczy trwa u nas bardzo długo. Przez ten czas mamy nieprzyjemność zasiadania w niezbyt fajnym powietrzu.

 11. Przy wyborze nawilżacza warto rzucić okiem na filtry zastosowane w urządzeniu. Może to być filtr węglowy, filtr ceramiczny, a nawet filtr HEPA. Te ostatnie rozwiązanie jest na prawdę dobre. W dużej mierze usuwa z powietrza alergeny i kurz. Rozwiązanie bardzo często stosowane w odkurzaczach. Oczywiście jest kilka rodzajów filtrów HEPA.

  Warto też wspomnieć o funkcjach dodatkowych. Mam tutaj na myśli jonizację powietrza czy aromaterapię.

  Te pierwsze pozwala na wytworzenie odpowiednich jonów, które bardzo dobrze wpływają na jakość powietrza.

  Te drugie pozwala na użycie i dystrybucję olejków eterycznych w mieszkaniu. Super rozwiązanie w przypadku przeziębienia, gdzie można użyć na przykład olejków sosny. Super też rozwiązanie w przypadku odświeżenia mieszkania poprzez zastosowanie na przykład olejków cytrusowych. Bardzo mocno polecam to rozwiązanie, a tak bezpieczne. Nie są to żadne sztuczne rozwiązania, a dodatkowo pozytywnie mogą wpływać na nas samych.

  Przy zakupie nawilżacza warto sprawdzić poziom hałasu jaki generuje urządzenie. Może się okazać, że nie będziemy na przykład mogli spać przy pracującym urządzeniu.

  Sam dokonałem „świetnego” wyboru. Kupiłem cichy nawilżacz, ale nie spodziewałem się, że może świecić. Jest to oczywiście delikatne, diodowe podświetlenie, no ale bardzo drażniące w sypialni. Przez to nawilżacz musi być trzymany w innym pomieszczeniu. No, ale tego po prostu się nie spodziewałem.

 12. Jaki kupić nawilżacz powietrza dla dzieci? Czy ma on mieć jakieś specjalne cechy? Czy warto brać nawilżacz powietrza z jonizatorem? Czy nawilżacze ultradźwiękowe mogą być szkodliwe w jakiś sposób?

  1. Nawilżacz to nawilżacz. Jeśli kupisz ultradźwiękowy to nie będzie z nim problemu. Niemniej warto pozostawić urządzenia poza zasięgiem dzieci. Jakby nie patrzeć tam jest podłączony prąd. Dlatego proponuję uważać.

   Co do szkodliwości ultradźwięków to niezbyt dobrze reagują na nie psy. Jeśli masz zwierzaka w domu to będzie problem.

  2. Jeśli kupujesz nawilżacz powietrza dla dzieci to fajnie, aby był po prostu kolorowy. Oferta w sklepach jest mega duża. Sprawdź sklepy internetowe z asortymentem dla dzieci. Są tam też nawilżacze. Mają często kształty zwierzaków.

 13. Dodam tak ogólnie, że nawilżacz na kaloryfer to można dodatkowo sobie zamontować. Podstawowej roboty nam niestety nie zrobi…

 14. 1. Czy ktoś wie jakie są opinie lekarzy na temat nawilżania powietrza w domu?

  2. Będę jeszcze wdzięczny za info czym jest higrostat i jak działa.

  3. Jak działa filtr ceramiczny?

  4. Czy warto kupić nawilżacz z funkcją oczyszczania powietrza? Jakieś modele?

  5. Czym kierować się (oprócz powierzchni pomieszczenia) przy zakupie nawilżacza do biura?

  6. Czy ktoś zna nawilżacz z inhalatorem? Czy są takie opcje?

  7. Czy wytwarzana mgiełka jest ciepła czy zimna?

  8. Jaka powinna być wilgotność w pokoju niemowlaka?

  9. Czy są nawilżacze z filtrem HEPA?

  To chyba tyle. Mam nadzieję, że ktoś odpowie.

  1. 1. Czy ktoś wie jakie są opinie lekarzy na temat nawilżania powietrza w domu?

   Z tego co czytałem to zawsze narzekają na niski poziom wilgotności w pomieszczeniach, który może prowadzić do problemów. Nawilżacz jest więc dobrym rozwiązaniem. Tylko kupić i używać. Jak ktoś ma inne zdanie w tym temacie to chętnie bym poczytał. Będę więc wdzięczny za linki 🙂

   4. Czy warto kupić nawilżacz z funkcją oczyszczania powietrza? Jakieś modele?

   Pewnie, że warto. Masz wtedy dwa w jednym. Jednak taka funkcja swoje kosztuje. Gdybym miał budżet to brałbym w ciemno.

  2. 5. Czym kierować się (oprócz powierzchni pomieszczenia) przy zakupie nawilżacza do biura?

   Nawilżacz do biura to inna półka urządzeń. Na wielu urządzeniach jest oznakowanie, że nadają się tylko do zastosowań domowych. W biurze mamy przecież większą powierzchnię, więcej ludzi, no i inny mikroklimat. Polecam więc jakieś solidne rozwiązanie o dużej mocy, które spokojnie poradzi sobie z większym wyzwaniem.

 15. 2. Będę jeszcze wdzięczny za info czym jest higrostat i jak działa.

  Higrostat to sprzęt, który bada na bieżąco poziom wilgotności oraz dostosowuje działanie urządzenia do zdefiniowanych wartości. Generalnie super rozwiązanie.

 16. 1. Czy nawilżacze powietrza na kaloryfer to dobre rozwiązania do powierzchni biurowej w starym budownictwie?
  2. Jak już nawilżacz elektryczny to z jonizacją czy bez?
  3. Co daje nawilżacz? Jakie ma zalety jego stosowanie? Zastanawiam się po prostu jak bardzo istotna to inwestycja.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *