Jaką poduszkę do spania kupić?

Rodzaje poduszek

Ze względu na rodzaj wypełniania poduszki możemy podzielić na dwie grupy:

 • z wypełnieniem naturalnym
 • z wypełnieniem sztucznym

Poniżej przykłady i charakterystyka poszczególnych rodzajów poduszek. Zapraszamy do zapoznania się z tekstem, aby wybór poduszki był łatwiejszy.

Poduszka z wypełnieniem naturalnym

Kiedyś naturalne wypełnienie stanowiło jedyne rozwiązanie. Dzisiaj stało się przede wszystkim bardzo modne ze względu na dobre parametry oraz swoje pochodzenie naturalne, a przede wszystkim zdecydowanie droższe od syntetycznych odpowiedników.

Oto przykładowe wypełniania:

 • puchowa
 • z pierza
 • wełniana
 • z gryki

Poduszka puchowa

Poduszki puchowe wykonuje się z pierza gęsiego i kaczego. Ten pierwszy uważany jest za lepszy jakościowo. Puch jest przede wszystkim lekki przy bardzo dobrych parametrach termoizolacyjnych. Poduszka z takim wypełnieniem na pewno będzie miękka.

Poduszka z pierza

Pierze to kolejne wypełnienie w zestawieniu, które uważane jest za odrobinę gorsze od puchu. Rozwiązanie takie jest tańsze, ale również cięższe i twardsze. Dalej jest to rozwiązanie naturalne, które posiada przyzwoite parametry. Warto więc je wziąć pod uwagę, jeśli nasz budżet jest nie za duży.

Poduszka wełniana

Taka poduszka najczęściej wykonana jest z wełny pochodzącej od merynosów australijskich czy wielbłądów. Warto dodać, że równie popularnym rodzajem wełny jest również kaszmir. Materiał ten posiada świetne właściwości termoizolacyjne.

Poduszka z gryki

Wypełnienie gryczana wytwarza się z gryczanych łusek. Poduszki takie są raczej twarde, ale dobrze dostosowują się do kształtu ciała, a tym samym świetnie podpierają. Wypełnienie z gryki zapewnia dobrą wentylację i odprowadza wilgoć.

Poduszka z wypełnieniem sztucznym

Poduszki z wypełnieniem sztucznym zapewniły sobie ogromną popularność ze względu na całkiem poprawne parametry, a także niewysoką cenę. W tej grupie nie brakuje jednak rozwiązań z wyższej półki, a przykładem mogą być poduszki z wypełnieniem z pianki termoelastycznej, które dostosowują się do kształtu ciała i reagują na temperaturę.

Poniżej przykładowe wypełnienia:

 • z anilany
 • z lateksu
 • z pianki

Poduszka z anilany

Wypełnienie z anilany to tak na prawdę pocięte włókna akrylowe. Ten rodzaj był kiedyś bardzo popularny, ale obecnie ustępuje miejsca lepszym odpowiednikom. Największa zaleta anilany to oczywiście niska cena.

Poduszka z lateksu

Najpopularniejsze rozwiązanie to zastosowanie mieszanki lateksu sztucznego z naturalnym. Proporcje bywają bardzo różne, a od nich zależy jakość danego rozwiązania. Największa zaleta lateksu to jego elastyczność. Natomiast największa wada to słaba wentylacja.

Poduszka z pianki termoplastycznej

Rozwiązanie z najwyższej półki, które dostosowuje swój kształt do ciała. Dzięki ciepłu poduszka mięknie w odpowiednich miejscach. Zapewnia to wysoki komfort użytkowania takiego rodzaju poduszki.

Kształt oraz wielkość

Poduszki możemy podzielić tutaj na dwie grupy:

 • poduszki klasyczne – mają najczęściej kształt prostokąta lub kwadratu. Dostępne są w kilku wielkościach.
 • poduszki ergonomiczne – są wyprofilowane i mają kształt dopasowany do anatomicznej budowy karku. Dzięki swojej specyficznej budowie dobrze podpierają kręgosłup.

Producenci

Producentów poduszek jest całkiem sporo. Poniżej lista tych najpopularniejszych, którzy posiadają szeroką ofertę w sklepach internetowych.

2 thoughts to “Jaką poduszkę do spania kupić?”

 1. Widziałem w sklepach internetowych poduszki sprężynowe. Normalnie taki środek jak ma materac w najtańszej wersji. Czy ktoś ma jakieś doświadczenia w tym temacie?

 2. Sam miałem taki przypadek i zastanawiałem się jaką poduszkę wybrać do spania. Szybki strzał do ikei i wziąłem poduszę ze średniej półki cenowej. Zadowolenie – 100% 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *